Вибір сортів сої для вирощування в умовах 2020 року

 

Препарат на фоні сої

Малі запаси вологи та відсутність опадів в період березень-квітень формує певні обмеження для вирощування даної культури. Так, на 10.04.20р. залежно від типів грунтів, в  південних регіонах, запаси вологи складали в метровому шарі 60-120 мм, в центральних регіонах 80-140 мм, в західних на піщаних грунтах 60-80 мм, на середньо та важко суглинкових 100-160мм.

Тобто в грунті залежно від зони і типу грунту накопичилось 600-1400 м3/га, при цьому соя на формування 1 т зерна з відповідною кількостю побічної продукції споживає 900-1500 м3 води. Тому вибір сорту, поряд з якісним збереженням вологи та оптимізацією способу і строку посіву для сухих умов року буде мати важливу роль.

Таким чином для отримання економічно обґрунтованого рівня урожаю вся технологія має орієнтуватись на раціональне збереження та використання вологи. Зокрема, для більшої ефективної продуктивності сої необхідно використовувати таку технологію вирощування її, щоб уникнути поглиблення передпосівних обробітків грунту (не глибше насіннеложе), обрати таку ширину міжряддя, щоб забезпечити найшвидше закриття поверхні грунту (найкраще 15-12,5 см), та оптимізувати густоту посіву для уникнення внутрішньовидової конкуренції рослин з врахуванням запасів вологи в грунті на момент посіву та стиглості сорту. А також забезпечити ефективну боротьбу з бур’янами, як основними конкурентами культури.

При цьому, якщо враховувати малі запаси вологи та відсутність достатньої кількості опадів в ранньовесняний період, то необхідно також більше орієнтуватись на сорти, які дозріватимуть за 80-110 днів, щоб уникнути попадання їх в період наливу під засухи серпня-вересня, що останніми роками є дуже частими. Таким чином рослини сої можуть ефективно використати пізньо-весняні опади та не значні запаси вологи в грунті. При цьому для високої ефективності дані сорти мають складати не менше 50 % посівних площ.

Також маємо враховувати, що при виборі сортів в умовах даного року краще звернути увагу на ультра скоростиглі, скоростиглі і ранньостиглі сорти з високою енергією початкового росту та високою посухостійкістю.

Соя на полі

Серед таких сортів найбільш поширеними в виробництві є скоростиглі  Опус, ОАЦ Аватар, ОАЦ Брук, ОАЦ Лейквью, Галлек, ОАЦ Медок, та ін.. ранньостиглі ЕС Ментор та інші, що можуть формувати урожай за 110 днів і менше. Нажаль виробники мало звертають уваги на ультра скоростиглі сорти зокрема Діона, Арніка, Алігатор, Аннушка, Парадіс, та ін., які в умовах посушливого року будуть достатньо актуальними враховуючи швидкі темпи росту рослин на початкових етапах та короткий період вегетації.

Як уже зазначалось, при виборі сорту важливою характеристикою є його темпи росту на початкових етапах. Тому, сорти що характеризуються високою енергією початкового росту, так як наприклад Опус, ОАЦ Медок, Галлек, ЕС Ментор, забезпечать достатньо швидке закриття поверхні грунту та сприятимуть меншому випаровуванню вологи з грунту.

Наступною важливою характеристикою при виборі сортів є висока посухостійкість, зокрема це сорти що рекомендовані до вирощування в Степовій зоні України. Це забезпечить ефективне зберігання та використання малих запасів вологи за рахунок зменшення випаровування та більш якіснішого закриття грунту листовим апаратом, що буде повільніше реагувати на дефіцит вологи.

Отже, крім технологічних операцій, які мають бути направлені на збереження та раціональне використання вологи, важливим фактором є вибір сорту. Зокрема, в умовах цього року краще використовувати значну частку в посівах ультра скоростиглих, скоростиглих та ранніх сортів, що можуть дозрівати менше ніж за 110 днів, мають високі темпи росту на початкових етапах та високу посухостійкість.

Василь Кифорук, рт BioNorma, кандидат с.-г. наук

Антон Косяк

Антон Косяк, керівник відділу з розвитку продуктуSAATBAU UKRAINE:

Сезон – 2020 обіцяє бути екстримальним для нашого фермера у зв’язку зі зміною клімату від помірноконтенинтального до різкоконтенинтального.

Тому цього року слід ретельно підходити до вибору сорту сої. Особливу увагу треба звернути  на такі характеристики як:

– стійкість до стресових факторів, а саме різких перепадів денних і нічних температур та короткочасних приморозків на ранніх стадіях розвитку.

– висока генетична стійкість до хвороб особливо це стосується західних областей;

– цвітіння має починатися із низу рослини і рухатися до верху, такий спосіб цвітіння забезпечує формування більшої кількості бобів та кращу стійкість до стресових факторів.

Саме такі показники притаманні сортам селекції SAATBAU UKRAINE. Найкращими сортами сезону 2020 будуть  Ауреліна, Беттіна, Кордоба, Амадеа, Кеа. Дані сорти мають хороший початковий розвиток, підвищену стійкість до розтріскування та добре гілкування, що дозволяє висівати сорти з шириною міжряддя 25-45см.

 

Сюзана Григоренко

Сюзана Григоренко, виконавчий директор Насіннєва асоціація України

Однозначно, варто використовувати тільки зареєстровані сорти та купувати насіння виключно в офіційних виробників насіння. Також враховувати  напрям та плани  використання врожаю:

Господарствам, які продають сою на фураж і не мають виробничих потужностей для тривалого зберігання, економічно вигідніше вирощувати ультраскоростиглі та скоростиглі сорти, на час збирання яких зазвичай встановлюються високі ціна й попит. Ще одна перевага цих сортів – вони є добрими попередниками під озимі культури.

Для господарств, які мають виробничі потужності для тривалого зберігання врожаю, можливе також використання врожайніших середньоранніх, середньостиглих та середньопізніх сортів, за умови, що за потреби є можливість досушувати їхнє насіння. Також ця група сортів може потребувати десикації, що впливатиме на збільшення собівартості продукції.

Підприємствам, які мають виробничі потужності для різних видів переробки, рекомендуємо для виробництва шроту та олії надавати перевагу сортам із достатнім вмістом білка (більше 35%) і підвищеним олії (понад 20%) та низьким вмістом антипоживних речовин.

 

Інші новини