Чому фосфор важливий для розвитку озимого ріпаку?

Озимий ріпак відноситься до культур, що не бояться холоду та люблять воду. Найбільшої шкоди завдає посівам озимого ріпаку різкі весняні заморозки. Щоб мінімізувати втрати посівів агрономи рекомендують дотримуватися наступних порад:
– Ретельно та правильно підбирайте сорти та гібриди озимого ріпаку;
– Мінеральні добрива вносьте збалансовано;
– Дотримуйтеся оптимальних строків сівби, аби рослини ввійшли в зиму в оптимальній фазі розвитку;
– Дотримуйтесь рекомендованих норм висіву насіння. Якщо норма висіву буде висока, це призведе до загущення посівів, внутрішньовидової конкуренції. Коренева шийка видовжується та піднімається над поверхнею ґрунту, що стає причиною його вимерзання;
– Використовуйте регулятори росту, щоб не допустити переростання кореневої шийки;
– Вчасно вносьте гербіциди, щоб бур’яни не пригнічували ріст озимого ріпаку.


Ріпак споживає фосфор протягом всього періоду вегетації. Він необхідний озимому ріпаку для:
– Формування потужної кореневої системи;
– Виповнення розетки ріпаку;
– Засвоєння азоту;
– Підвищення морозостійкості;
– Покращення насіннєвої продуктивності.

Фосфор робить рослину стійкішу до вилягання та прискорює достигання насіння. За нестачі фосфору відбувається затримка росту і цвітіння ріпаку в середньому на 3-5 днів.
Ріпак належить до культур із високою потребою у фосфорі. Тому рослинам необхідно близько 90 кг P2О5 при розрахунку на урожайність 3,5 т/га. У всьому світі нестача фосфору часто стає головним чинником, який обмежує урожайність. Це змусило сільгоспвиробників по-новому поглянути на роль цього елемента. Найінтенсивніше фосфор поглинається рослинами ріпаку в період між стеблуванням і цвітінням (2-3 кг/га Р2О5 за добу). Ріпак потребує значно більше фосфору, ніж зернові культури. Найбільш інтенсивно він поглинає його у період між стеблуванням і цвітінням (2-3 кг/га Р2О5 за добу).

Маючі потужну кореневу систему ріпак разом з грунтовими мікроорганізмами здатен мобілізувати значну частину фосфору із грунту. Найкраще для цього підійде біопрепарат Біонорма Фосфор, виробник ГК «BioNorma» – препарат грунтових бактерій та мікроміцетів, що характеризуються високою фосфатомобілізувальною активністю, для покращення фосфорного живлення сільськогосподарських культур.

Інші новини