Як правильно підготувати насіння сої для посіву?

Що посієш, те й пожнеш — каже народна мудрість і експерти агробізнесу. Вони, як ніхто інший, знають, що добре насіння — те, яке насправді добре обробили перед посівною кампанією. А для передпосівного обробітку ґрунту є три головні правила: зберегти вологу, знищити бур’яни та сформувати рівне насіннєве ложе.

У цій статті ми розкажемо як правильно підготувати грунт до посіву сої. А також розкриємо секрети якісної обробки насіння цих культур перед посівом.

Передпосівний обробіток ґрунту

Перша і найважливіша робота в полі для майбутнього врожаю — передпосівний обробіток грунту. Адже це розпушує верхній шар землі, знешкоджує бур’яни, загалом вирівнюється поверхня полів і таким чином створюються сприятливі умови для посівної кампанії, для сходження посівів, і відповідно загалом для доброго врожаю.

У таблиці нижче наведено план робіт перед посівом

Вид робіт

Опис

Оранка ЇЇ виконують в місцях, де є надлишок зволоження. Для вирощування просапних культур оранка особливо важлива.
Боронування і шлейфування Таку роботу проводять як тільки зійде сніг. Як правило для цього використовують борони дискові, на глибину від 6 до 10 см. Глибші борони можуть призвести до засмічення поля, оскільки вони піднімають насіння бур’яну з глибоких шарів грунту.
Культивація Після раннього боронування навесні через 1-3 дні проводять культивацію. Для цього використовують агрегати з стрілчастими лапами — вони розпушують землю та знищують бур’яни. Деякі рослини обходяться без процесу культивації, але більшість — ні, особливо пізні ярі культури мають потребу в культивації. 
Прикочування Агрегати з котками виконують вирівнювальну дію на поверхню грунту, вони руйнують комки та грубе каміння, але водночас зберігають вологу.
Внесення міндобрив Під посів застосовують повні або складні мінеральні добрива — нітрофоска, амофосфат та нітроамофоска. Ці добрива мають екологічну дію та економічно вигідні. Міндобриво у вигляді гранул вносять на глибину від 5 до 12 см для зернових рослин, а для просапних культур глибше — до 20 см. Використовують сівалку прямої сівби.
Гербіциди Їх використовують в залежності від особливостей вирощуваних культур, спектру дії тощо. Передпосівне застосування гербіцидів разом з основними роботами землеобробки допомагає в боротьбі з бур’янами.

 

Тепер детальніше розглянемо передпосівний обробіток грунту для сої. Особливості технологій основного обробітку ґрунту напряму залежать від культур-попередників та кількості залишених рештків!

Сою добре вирощувати після ярих та озимих зернових або після просапних культур. Адже вони швидко звільняють поле. Спочатку проводять механічний обробіток ґрунту, лущення (двічі), зяблеву оранку (на глибину 28-30 см. Оптимальний термін — кінець серпня-початок вересня), а також весняний обробіток і внесення добрив. Вологу закривають використовуючи боронування важкими боронами. А культивацію проводять після пророщування перших бур’янів. Найголовніше — вирівняти поле перед сівбою сої. 

 

 Особливості обробки насіння перед посівом

Чи треба говорити про важливість вибору якісного насіння? Мабуть, ні. Це очевидно. Але на що звертати увагу купуючи насіння? На показник схожості (калібрування) та умови зберігання. Насіння має зберігатися при температурі від 14 до 18 градусів Цельсія. А вологість приміщення для зберігання посівного матеріалу – до 10%!

Отже, перед посівною кампанію проводять дві головних дії з насінням: калібрують та протруюють. Але не лише це. Є спектр сучасних методів покращення якості насіння – його очищають від шкідників, знезаражують від збудників хвороб, обробляють мікроелементами та бактеріальними препаратами, засобами стимуляції росту. Для цього використовують такі технології:

Дражування насіння — це метод, який перетворює насіння у гранули з нашаруванням корисних чи захисних речовин. Сюди додають і пестициди і стимулятори росту.  Це ефективний спосіб обробки особливо дрібного насіння.

Інкрустування насіння — це нанесення на оболонку насінини полімерної плівки. В складі цієї плівки теж є стимулятори росту, речовини для захисту насіння від збудників хвороб та шкідників.

Аграрії відзначають, що оброблене в такий спосіб насіння має більше переваг ніж звичайне, бо всі корисні речовини і засоби захисту розподіляються саме на насіння.  Чим саме обробляти насіння кожен аграрій вирішує самостійно, на свій розсуд та гаманець. Єдине, що можна узагальнити – краще коли протруйники мають не менше двох діючих речовин. Сьогодні господарство має вибір: купувати готові суміші чи комбінувати хімію власноруч. Нижче наведемо цікаві і важливі нюанси для обробки насіння сої. Отож, що треба знати:

Передпосівна обробка насіння сої вимагає обережності. Це насіння крихке та реагує на найменші механічні пошкодження. Тому в протруювальних машинах швидкість руху насінин повинна бути невисокою. Від надмірної вологи насіння може злипатися. Тому розрахунок розчину при обробці сої має бути в межах 4-5 літрів/тонна. Найкраще з протруєнням сої впоруються машини роторно-статорного типу. Адже там можна встановити низькі обороти ротора, щоб не пошкодити насіння. В комплексі з протруєнням використовують інокулянти.  

Інокулянт – це біологічний препарат, який містять живі культури корисних для рослин мікроорганізмів для зміцнення здоров’я культури.

Інокулянти, які ми рекомендуємо.

Інокулянти групи компаній BioNorma представлені у двох препаративних формах: рідина та порошок ( на основі торфу та активованого вугілля), що надає можливість використовувати різні способи передпосівної обробки насіння ( ручна обробка, безпосередньо в сівалках, обробка за допомогою протруювальних машин).

Ризоактив Концентрат інноваційний інокулянт, який сприяє покращенню азотного живлення рослин сої шляхом ефективного здійснення процесу біологічної фіксації азоту. Особливістю даного препарату є унікальна композиція штамів Bradyrhizobium japonicum eko/001, Bradyrhizobium japonicum eko/002, Bradyrhizobium japonicum eko/003, які характеризуються підвищеним синтезом екзополісахаридів, забезпечуючи тим самим процес адгезії бактерій та надійну взаємодію з коренями рослин культури.

Ризоактив – препарат високоактивних, конкурентоздатних бульбочкових бактерій для передпосівної обробки насіння сої. Препарат перевірений аграріями та часом. 

Інокулянти компанії BioNorma мають сертифікат Organic Standart.

При використанні інокулянту, практично втричі збільшують надходження в ґрунт біологічного азоту. Фіксація азоту з атмосфери мікробними препаратами дає змогу компенсувати нестачу ґрунтового азоту, стимулює засвоєння фосфору рослиною.

 

 

Джерела: 

tetra-agro.com.ua/news/obrobka_nasinnya_ta_gruntu_pered_posivom

propozitsiya.com/ua/inokulyanty-zaporuka-uspihusoyi

agro-business.com.ua/agro/ahronomiia-sohodni/item/20033-kompleksni-bakterialni-inokulianty-dlia-soi.html

 

 

Інші новини