Смачні і прибуткові — які бобові обрати для вирощування?

Горох чи нут, що краще обрати для вирощування

В Україні протягом останніх двох років різко зріс ринок бобових культур, тому ці дві культури посідають вагоме місце на ньому.

Саме на бобові покладена надія сприяти забезпеченню продовольчої безпеки світу внаслідок того, що вони є значним джерелом білка. Бобові стають трендом здорового харчування й традиційним продуктом у раціоні середнього класу населення світу. Говорячи про виробництво будь-яких сільськогосподарських культур в Україні, ми завжди думаємо про експорт.

Горох для України є, безперечно, експортоорієнтованою культурою. Український горох кардинально змінює географію експорту. Цільовим ринком гороху 2020 року став Європейський Союз, що зайняв близько 40% загального експорту. Як і раніше, крім гороху в експорті домінує й нут.

Через несприятливі погодні умови під час збирання врожаю спостерігалося скорочення врожайності майже всіх сільськогосподарських культур. Однак, незважаючи на це, лідерами виробництва бобових культур у 2020 році стали Запорізька та Хмельницька області. Протягом року українські виробники зібрали 3 355,1 тис. тонн основних бобових культур (соя, горох, квасоля, нут, сочевиця) з площі 1 621 тис. гектарів.

Щодо нуту й сочевиці, то картина поточного сезону не дуже приваблива по Україні: врожайність цих культур набагато нижча, ніж зазвичай. Певно, це найгірші показники за останні чотири роки. На окремих полях збирали менше ніж 1 т/га.

Посухи стають новою реальність України. Клімат теплішає, і слід зважати на останні кліматичні тренди у виборі бобових культур для вирощування. За період із 2006-го по 2019-й кількість таких спекотних днів подвоїлася. І вже нинішнього року хвиля тепла на Півдні сягала 65–75 днів, тобто 75 днів температура вдень сягала вище за +30 °С. В Київській області така хвиля тепла досягла 30–40 днів, тоді як раніше це було 10–20 днів на рік.

Культура гороху в деяких господарствах не є пріоритетною, і тому дуже часто за її вирощування не звертають уваги на технологію, а саме підготовці ґрунту з осені, нехтування правилами сівозміни, строками внесення інсектицидів і гербіцидів й урахуванням їхньої післядії, під час збирання не регулюють оберти барабана в комбайнах. І тому на виході сорти не розкривають свій потенціал, а виробник має розчарування.

В України є всі можливості для нарощування обсягів виробництва гороху. Ця культура досить вологолюбна й потребує вологи на час сівби та проростання. Однак її вирощують і у відносно посушливих умовах, завдяки доволі глибокій добре розвиненій кореневій системі.

Основною перевагою вирощування нуту є те, що ця культура є посухостійкою та не любить перезволоження, що на пряму може впливати на її продуктивність й азотфіксацію. Основними проблемами у вирощуванні нуту є недостатня кількість інформації про технологію вирощування. Якщо ми щось і зустрічаємо, то це певні рекомендації або дослідження. Найбільша проблема вирощування цієї культури — відсутність гербіцидів, які є рекомендовані для неї. Хоча в різних джерелах ми можемо прочитати про досвід різних господарств і фермерів, які зробили спробу адаптувати гербіциди, що існують на ринку для гороху та сої. І це мало як позитивний, так і негативний результат.

Також потрібно зауважити й на насіннєвий матеріал нуту та документами, що підтверджують його якість. На 2016 рік у реєстрі було занесено всього 5 сортів і тільки вітчизняної селекції, на сьогодні він налічує 20 сортів, 6 із яких було зареєстровано 2020 року, як вітчизняної, так і закордонної селекції. Як видно, ситуація з цією проблемою останнім часом набула розв’язання. Проблема вибору сорту перейшла з площини кількісної у якісну.

В України є всі шанси стати провідним світовим виробником, якщо буде враховано світовий попит і тенденції споживання, потрібно проводити постійний моніторинг потреб ринку й переробників з одного боку, з іншого — запропонувати якісний вітчизняний продукт, що відповідає вимогам світового ринку. На основі викладеного вище: що обрати для вирощування на своїх полях — традиційний горох чи мало відомий нут — вибір за вами. В Україні протягом останніх двох років різко зріс ринок бобових культур, тому ці дві культури посідають вагоме місце на ньому.

 

Любов ГОНЧАР, доцент 
Національного університету біоресурсів
і природокористування України

Оригінал статті agro-business.com.ua

Інші новини