Правильно підібраний сорт сої — третина успіху

Підготовка до посівної кампанії починається із вибору насіннєвого матеріалу. У випадку із соєю, правильно підібране насіння – це третина успіху у боротьбі за щедрий урожай.

Як правильно вибрати насіння сої для сівби – на що звернути увагу?

СОРТОВА СОЯ ЧИ ТРАНСГЕННА?

Питання, яке постає не лише перед кожним сільгоспвиробником, що збирається вирощувати сою, а й переді всім соєвим ринком України. З одного боку, у вирощуванні ГМО-сої є велика спокуса, адже затрати на гектар є значно меншими, порівняно з вирощуванням сортової сої, а сама технологія захисту може здатись простішою. Але з іншого боку – це насіння із невідомою генетикою без сертифікації.

Ще одним негативним фактором, пов’язаним із трансгенною соєю, є неможливість спрогнозувати кількісні та якісні показники зерна. Зокрема, неможливо спрогнозувати показники білку. Третій ризик і часто основний — вирощування трансгенної сої обмежує для виробника канали збуту його продукції, адже більшість переробників, як і експортерів української сої, відмовляються купувати ГМО-сою.

Вирішувати це, звісно, особисто кожному, але експерти радять вибирати насіння від сертифікованих постачальників та виробників. Тобто, віддавати перевагу саме сортовій сої.

ЯК  ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ НАСІННЯ: НА ЩО ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИ УВАГУ?

Перше, що повинен зробити аграрій, це оцінити природно-кліматичні особливості регіону, у якому знаходиться. Тому зважайте на сумарну кількість опадів у регіоні, а також на показник теплових одиниць.  Якщо один з факторів не задовольняє сою, варто придивлятися до сортів посухостійких чи холодостійких.

В Україні найбільш успішно вирощують насіння австрійської, канадської та французької селекцій. Обирають сорт, опираючись на показник врожайності – 4 тонни з гектару і більше, а також на вміст білку – більше 45 відсотків. Важливими характеристиками є стійкість до хвороб та посухи.

Максимально вивчіть обрані сорти. Якщо є можливість, краще спершу засіяти демо-ділянку, на якій їх випробувати: подивитися як вони кущаться, визначити оптимальну ширину міжряддя, проаналізувати, чи листкова поверхня рослини отримує достатню кількість світла. Це дозволить досягти кращого галуження стебел та збільшити кількість бобів на кожній рослині.

ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИ УВАГУ Й НА ТАКІ ХАРАКТЕРИСТИКИ КОЖНОГО СОРТУ:

  • Кількість білка, яку можна отримати у готовому продукті. Це принципова інформація для виробників, які планують продавати врожай, скажімо, на азійські ринки або віддавати його на переробку.
  • Висота рослин – від цього залежить її продуктивність. Чим більшою є рослина, тим глибше проникає її корінь. Тобто, вона може отримати більше вологи. А це добре для регіонів із посушливим кліматом.
  • Висота кріплення нижніх бобів пов’язана з попереднім показником, і особливо важлива для якісного механічного збору врожаю. Якщо боби кріпляться дуже низько, господарство ризикує втратити певну частину врожаю при збиранні.
  • Товщина стебла – вона впливає на здатність рослин до вилягання. При надто густому посіві соя може вилягати, адже їй необхідне світло. У результаті рослина буде тягнутися вгору, а гілкуватися буде менше. Це й стане причиною вилягання.
  • Терміни дозрівання сої. Якщо господарство планує якнайшвидше звільнити поле після сої для наступної культури чи для внесення добрив на наступний рік, варто обирати скоростиглі сорти.
  • Для раннього посіву обирайте сорти із опущеним листям – вони не страждають від приморозків.
  • Характер росту – є сорти, які розвиваються довго, а також ті, які роблять це швидко.
  • Схильність до розтріскування і висипання зерна також може призвести до втрати значної частини врожаю, тому варто звертати увагу і на цей показник також.
  • Маса тисячі насінин у сої майже повністю залежить від генетичних ознак сорту і прямо пропорційно пов’язана з урожаєм. Чим більша вага зерна, тим з більшою глибиною можна проводити посів.

 

Попри врахування всіх цих факторів, омріяний урожай можна так і не отримати, якщо купувати насіння у неперевіреного постачальника. Експерти радять все-таки брати еліту або принаймні першу репродукцію обраного сорту, оскільки з ростом репродукції урожай зменшується в рази, а кількість бактерій, грибків та вірусних інфекцій у насінні, відповідно, зростає. З тієї ж причини, посівний матеріал у господарстві необхідно час від часу оновлювати.

Соя як  культура вимагає до  себе особливо ретельного підходу та догляду. Її продуктивність залежить від якості виконання цілого ряду технологічних моментів. Для використання всього потенціалу сорту та формування високого врожаю сої технологія вирощування передбачає інокуляцію насіння.

В цьому питанні Вам допоможуть біопрепарати компанії BioNorma, а саме:

Ризоактив Концентрат – інноваційний інокулянт для передпосівної обробки насіння сої. Біопрепарат забезпечує покращення азотного живлення рослин сої шляхом ефективного здійснення процесу біологічної фіксації азоту. Доступний в рідині та порошкоподібній формі. Титр препарату становить 1*1010 КУО/мл/гр.

Ризоактив – препарат високоактивних, конкурентоздатних бульбочкових бактерій для передпосівної обробки насіння сої. Доступний в рідині та порошкоподібній формі. Титр препарату становить 5*109  КУО/мл/гр.

Іще одна порада від практиків — мінімізуйте пошкодження насіння при посіві. Для цього перевірте посівну техніку до виходу в поле та дослідіть, наскільки сівалка пошкоджує посівматеріал.

 

 

Джерела:

kurkul.com/spetsproekty/779-yak-vibrati-nasinnya-soyi

mizez.com/news/vrozhay/yak-vibrati-nasnnya-so

Інші новини