“Пестициди – безвихідь цивілізації”?

Пестициди – це хімічні препарати, які використовуються для боротьби зі шкідниками і зовнішніми паразитами рослин, для підвищення врожайності та боротьби з бур’янами. Також їх використовують для того, щоб краще зберегти сільськогосподарську продукцію в довгостроковій перспективі.

Нині застосування пестицидів є наймасовішим способом захисту рослин із-за технологічної простоти, ефективності і невисокої вартості. Проте їх застосування пов’язане з високим ризиком забруднення довкілля і шкодою для екології. Присутність пестицидів в об’єктах довкілля (у грунті, воді, атмосфері, продуктах харчування), їх хімічна стійкість і здатність накопичуватися в організмі представляє серйозну небезпеку для здоров’я.

Пестициди, які застосовуються для обробки полів від шкідників і патогенів, зберігаються в грунті десятками років. Саме до такого висновку дійшли вчені з відділу екологічних наук і технологій Американського хімічного товариства (ACS) , про це повідомляє видання “Журнал агроном” (agronom.com.ua) з посиланням на джерело Phys.org.

Дослідження проводилося на 100 фермах Швейцарії з метою визначення кількості пестицидів в грунті, а також їх впливу на здоров’я грунту.

Важливо, що дослідження проводилися не тільки в господарствах з традиційною технологією обробітку грунту і використанням ЗЗР, а і в господарствах, які вже понад двадцять років спеціалізуються безпосередньо на органічному виробництві. Остаточну кількість пестицидів було виявлено навіть на полях, де протягом останніх 20 років ведеться виключно органічне сільське господарство.

Дослідники провели визначення концентрації 46 інсектицидів, які регулярно використовували, продуктів їх розкладу в пробах на кожному полі. Експерти виявили залишки пестицидів на всіх об’єктах, в тому числі і на територіях господарств, які пройшли перепрофілювання на ековиробництво багато років тому.

Загальна кількість синтетичних хімікатів та їх концентрація на органічних полях була нижчою, ніж на «класичних», проте на відносно чистих територіях у поверхневому шарі грунту вчені виявили кілька гербіцидів і один фунгіцид. Крім того, команда зафіксувала найнижчий показник за вмістом у грунті корисних мікробів на тих полях, де постійно застосовувалися ЗЗР. Виходячи з отриманих даних, вчені зробили висновок, що використання синтетичних хімікатів погіршує здоров’я грунту.

В ході дослідження експерти змогли встановити, що залишкова кількість отрутохімікатів може фіксуватися на екополях у зв’язку з їх повітряно-крапельним перенесенням з оброблених територій на вільні від пестицидів.

Інші новини