Гречка. Особливості вирощування

За  останні 10 років посівні площі під гречкою в Україні значно скоротилися. Проте є досить багато господарств, які успішно вирощують гречку та не збираються припиняти це робити і надалі.

Помилково вважати, що гречку можна вирощувати на бідних, засмічених бур’янами землях. Порівняно короткий вегетаційний період, тривалий період цвітіння і достигання, слаборозвинена коренева система гречки — все це свідчення про підвищену чутливість культури до умов живлення.

Отож, розберемо більш детальніше з вами технологію вирощування гречки.

 

Місце в сівозміні та обробіток ґрунту

Гречка любить родючі ґрунти, чисті від бур’янів ділянки. За сприятливих умов на таких площах можна отримати досить високі врожаї. Та водночас її можна назвати досить гнучкою культурою, яка ростиме й на бідних ґрунтах. Гречка належить до культур, які можуть «терпіти» різну кислотність і родючість ґрунту. Оскільки більшість ґрунтів в Україні мають слабокисле середовище, то гречка витримує його.

Хорошими попередниками для гречки є зернові та колосові культури: озимі зернові, зернобобові, просапні культури (цукрові буряки, картопля, кукурудза). Вони не виснажують ґрунти, а в посівах цих культур проводиться захист від багаторічних бур’янів.

Основні вимоги до агротехнічних заходів щодо обробітку ґрунту зосереджуються навколо 2 факторів: збереження вологи та проведення провокації проростання однодольних і злакових бур’янів.

Сівба гречки

В Україні є сорти гречки двох морфотипів: індетермінантного (звичайного) та детермінантного.

Сорти звичайного морфотипу мають довший період вегетації на 2-3 тижні та триваліший період цвітіння. Тобто ці сорти чудово підходять тим підприємствам, які хочуть отримати і крупу, й мед.

Сорти детермінантного морфотипу підходять більше тим аграріям, котрі націлені на зерно та крупу.

Для вирощування потрібно обирати сорти, які рекомендовані для вашої ґрунтово-кліматичної зони.

Звертайте увагу також на те, що не варто поспішати з сівбою гречки, а сіяти тоді, коли ґрунт на глибині прогріється до 10-12°C і зникне загроза повернення весняних заморозків. Потрібно пам’ятати, що ранні посіви гречки можуть страждати від заморозків, а пізні — від посухи.

Добрива для гречки

Інтегральний захист гречки залежить від багатьох чинників, таких, як вибір сорту, попередник, підготовка насіння, добрива, система захисту тощо.

Не рекомендується під гречку вносити хлорвмісні добрива (хлорид калію чи калійну сіль). Не використовують для гречки, як, наприклад, для кукурудзи чи соняшнику, безводний аміак, адже він повністю знищує ентомофауну, що небажано за вирощування цієї культури. Підживлення може розглядатися також мікроелементами й різноманітними стимуляторами росту. Ефективним способом забезпечення доступними сполуками є позакореневе підживлення рослин.

Ідеальний варіант забезпечення поживних речовин гречки є використання біопрепаратів. Вони не завдають шкоди ентомофауні, зокрема бждолам так, як гречка медоносна рослина. Не накопичують шкідливі речовини, що не менш важливо тому, що вегетаційний період гречки порівняно нетривалий.

Біонорма Фосфор гранула – біопрепарат на основі ґрунтових спорових бактерій та мікроміцетів, які забезпечують фосфорне живлення рослин завдяки підвищення ступеня засвоєння фосфору як з ґрунту, так і з мінеральних добрив.

 

Збирання гречки

Збирання гречки — це важливий етап, який має свої певні особливості. Цю культуру можна збирати і прямим, і роздільним способом.

Оскільки культура достигає протягом тривалого часу, то вибір строку збирання значно впливає на успіх отримання високих врожаїв. Гречку найбільш доцільно збирати в фазі побуріння 65-75% зерен на рослинах у серпні-вересні, в залежності від погодних умов, морфотипу і строків сівби.

Насіння гречки, яке зібрали вчасно, володіє високими посівними якостями, має високу схожість і енергію проростання. Залежно від величини та вологості скошеної маси, а також погоди, гречка у валках лежить протягом 3-5 днів. Обмолочують гречку, коли вологість зерна становить 15-17%, а стебел і листків – 30-36%.

 

Варто пам’ятати, що лише дотримуючись усіх рекомендацій щодо вирощування та живлення гречки, можна отримати високий та якісний урожай цієї культури

 

 

Джерела:

superagronom.com/articles/347-tehnologiya-viroschuvannya-grechki

agro-business.com.ua/agro/ahronomiia-sohodni/item/12297-uspishne-vyroshchuvannia-hrechky.html

growhow.in.ua/agrotehnika-grechky-stavky-na-pislyazhnyvne-ta-pislya-ukisne-vyroshhuvannya/

 

 

 

 

Інші новини