Догляд за садом навесні: що треба і не треба робити з деревами і кущами

Догляд за деревами навесні вимагає великої кількості важливих процедур – від обрізки старих дерев до внесення добрив. Також метою весняних робіт є профілактика від всіляких шкідників і хвороб, які можуть нашкодити плодовим деревам.

Як не дивно, весь догляд за плодовими деревами навесні включає не лише обов’язкові процедури на початку вегетації, а й деякі роботи, що залишилися незробленими з осені та зими. Для плодових дерев потрібно весною забезпечити системний догляд:

 • Провести оцінку стану та пошкоджень після зими.
 • Виконати планову і санітарну обрізку й чистку кори.
 • Навести лад зі сміттям та грунтом.
 • Вжити заходів для захисту від хвороб та шкідників.
 • Внести перші добрива.
 • Почати поливи з весняної вологозарядки.

 

Післязимовий моніторинг плодового саду

Як тільки прийде перше тепло, варто ретельно оглянути дерева, приділяючи особливу увагу корі, кореневій шийці, скелетним гілкам. Пошкодження гризунами, морозом, опіки, тріщини, гнізда шкідників добре помітні. Як і сліди того, що гілочки постраждали під вагою снігу чи на деревах з’явилися дупла.

Обрізка й чистка за потребою

Виконувати обрізку на плодових деревах можна лише до початку активного сокоруху. Перевіряти стан рослин, особливо при нестабільності весняної погоди, краще вже з лютого. З весняною обрізкою ліпше поспішити, ніж провести її запізно. Але температура вночі повинна бути вищою за -8°С.

Обов’язковою для всіх без винятку плодових дерев процедурою навесні є один-єдиний різновид обрізки – санітарний. Потрібно ретельно позбавитися:

 • пошкоджених або зламаних гілочок;
 • всіх сухих гілок;
 • всіх частин гілочок, що підмерзли зимою;
 • плодів та листя (якщо ви недбало залишили їх на зиму і вони втрималися на кроні);
 • гнізд шкідників, що зимують на дереві;
 • однорічних гілочок, на яких є сліди зимуючих яєць кільчастого шовкопряда.

Навесні дерева прокидаються дуже швидко. І вкрай важливо не залишити незахищеною і необробленою жодну ранку і зріз. Ретельно продезинфікуйте й обробіть садовим варом всі рани, які є на дереві, навіть найменші. Приділіть увагу гілкам з тріщинами, місцям з камедетечею, зменшуючи вразливість дерев та захищаючи їх від захворювань.

Захист плодових від хвороб і шкідників

Завдяки тому, що весняні обробки співпадають з початком розповсюдження шкідників та хвороб, вони значно ефективніші за обробки влітку чи на періоді спокою. І інколи найдієвіші засоби — ще й найпростіші.

Перший крок для надійного захисту дерев — весняна побілка. Вона захистить дерева не лише від сонячних опіків, а й від шкідників.

Як тільки температура підніметься вище 4 градусів, на стовбурах можна кріпити ловчі пояси, оброблені спеціальним клеєм від шкідників.

 

Пристовбурові кола і міжряддя

Після того, як завершиться обрізка та очистка кори, варто повністю прибрати територію під плодовим садом. Встигнути потрібно до тепла, як тільки відтане земля. Листя, гілки, шматки кори, інше сміття прибирають і знищують.

 

Підживлення та поливи для плодових дерев весною

Перше підживлення для плодових видів варто внести ще до початку активної вегетації — як тільки зійде сніг і будуть підготовлені пристовбурові кола. Для підживлення можна використовувати як мінеральні добрива так і біопрепарати.

Біонорма Сад – саме такий  біопрепарат, що не накопичує нітрати, при цьому призначений для покращення росту та живлення садових культур.

Завдяки живим бактеріям препарат здатний забезпечити: профілактику захворювання садових культур, повноцінний розвиток кореневої системи, покращити водне та мінеральне живлення, підвищує вегетаційні показники та врожайність.

 

Догляд за садом навесні вкрай важливий для майбутнього врожаю. Це стосується і молодих саджанців, і зрілих екземплярів. Як бачите, всі заходи досить прості, але потрібні для саду. Обрізка, полив, підживлення, захист від шкідників — все разом допоможе продовжити життя дерева і забезпечити якісний урожай.

 

 

Джерела:

zelenasadyba.com.ua/sad-i-gorod/vesnyanyj-doglyad-za-plodovymy-derevamy.html

howtogrow.com.ua/public/uk/blog/yhod-za-iablonei-vesnoi

Інші новини