Дефіцит елементів живлення на зернових. Візуальний метод визначення

Для росту й розвитку рослина потребує цілої низки елементів, кожен з яких відіграє власну — більшу чи меншу, але завжди важливу роль і відповідну функцію. Наявність якогось із елементів у кількісному вимірі можна визначити лише за допомогою листкової, тканинної діагностики, аналізів ґрунту. Однак найбільш простим і найбільш доступним способом з’ясування, від нестачі якого елементу страждають рослини, для агронома є візуальний огляд.

Брак кожного з елементів живлення позначається на зовнішньому вигляді рослини.

Для того щоб правильно провести візуальну діагностику, потрібно ретельно оглянути рослини на полі й відтак вирішити, чим викликані видимі ушкодження: комахами, хворобами, механічним впливом (град, травмування технікою) чи погодними явищами (посуха, холод). Більшість ушкоджень, викликаних названими причинами, матимуть масовий характер, а рослини з дефіцитом елементів живлення, як правило, розташовуються групою (вогнищем) або «плямами» на полі.

Найчастіше дефіцит елементів живлення проявляється у вигляді характерних симптомів, хоча бувають і винятки. Візуально це виражається не тільки у прояві характерних для певного виду голодування симптомів: некрозів на листі, зміні забарвлення певних органів, а й у зміні загального вигляду рослини.

Отже, які ж зовнішні ознаки браку кожного з елементів живлення, що проявляються на рослині?

ДЕФІЦИТ АЗОТУ

Азот — входить до складу білків, ферментів, нуклеїнових кислот, хлорофілу, вітамінів, алкалоїдів. Це мобільний елемент, тож симптоми його дефіциту в першу чергу проявляються на нижніх листках. Загальним проявом нестачі азоту є гальмування росту, блідість листків, навіть певна жовтизна листків. У озимої пшениці характерним є пожовтіння кінчика листка, яке «рухається» у вигляді латинської літери V до основи листка.

ДЕФІЦИТ ФОСФОРУ

Фосфор – відіграє важливу роль у процесах обміну енергії в рослинних організмах. Його нестача гальмує розвиток і затримує дозрівання, при цьому знижується врожайність і якість продукції. При відсутності достатньої кількості фосфору рослини пшениці відстають у рості, на темно-зелених листках мають фіолетовий відтінок, особливо по середині листової пластинки. Листки передчасно старіють. 

ДЕФІЦИТ КАЛІЮ

 Калій – регулює водний баланс у клітинах рослин, посилює їх стійкість до посухи і низьких температур. У разі дефіциту сповільнюється ріст рослин, стебла стають ламкими, що стимулює вилягання рослин. Перший симптоми нестачі цього елементу спочатку теж виникають на нижніх листках. А загальним симптомом є пожовтіння кінчиків і країв листків. Уражена тканина з часом висихає. На рослині з’являються хлоротичні плями, що переростають у некроз. 

ДЕФІЦИТ МАГНІЮ

Маганій — важливий елемент фотосинтезу, потрібен для забезпечення руху фосфору в рослині та для формування вмісту олії для олійних культур. Загальним симптомом дефіциту магнію є поява хлорозу, який починається з країв листків. У пшениці, ячменю та інших в колосових він проявляється у вигляді жовто-зелених хаотичних смугастих плям. Також однією з характерних ознак дефіциту магнію є потоншення листкової пластини.

Тому порада така: якщо ви виявили на листі рослин якісь видозмінення, обов’язково виясніть причину та компенсуйте дефіцит. 

Для того, щоб вчасно та ефективно компенсувати дефіцит елементів живлення компанія BioNorma розробила біопрепарати нової формації у вигляді гранул.

 Перевагою даних препаратів є: 

  1. Відсутність обмежень для використання в інтенсивному землеробстві
  2. Пролонгована дія на культурні рослини та мікробіоту грунту
  3. Унікальність перпаративної форми захищає біоагенти від дій чинників навколищньго середовища
  4. Універсальна препаративна форма, що дозволить зменшити кількість технологічних операцій та енергозатрат, не потребує додаткових пристроїв для внесення
  5. Можливість вносити точну дозу препарату безпосередньо в зону росту кореня.

 

У гранульованій формі представленні такі препарати як: 

БІОНОРМА ФОСФОР ГРАНУЛА – препарат ґрунтових спорових бактерій та мікроміцетів, які характеризуються високою фосфатмобілізувальною активністю, призначений для покращення фосфорного живлення сільськогосподарських культур.

БІОНОРМА АЗОТ ГРАНУЛА – препарат вільноживучих та асоціативних азотфіксувальних бактерій для покращення азотного живлення широкого кола сільськогосподарських культур.

Всі нови здатні знизити дефіцит азотного та фосфорного живлення рослин. 

У природи є одна особливість: що більше ти з неї візьмеш, то більше треба повернути. Так і з ґрунтом — що більший урожай сформувала культура, то бідніший став ґрунт і то більше треба в нього повернути. Тож аби уникнути дефіциту елементів живлення ще на етапі висіву, слід чітко спланувати, коли й що вносити, адже навіть збільшення кількості добрив не компенсує сповна нестачу того чи іншого елемента. Аналіз сучасного стану, що сформувався з балансом поживних елементів та гумусу в ґрунтах сільськогосподарського використання, засвідчив, що наразі формування врожаїв агрокультур значною мірою відбувається шляхом витрачання наявного потенціалу ґрунтової родючості.

 

Джерела: 

superagronom.com/articles/246-vizualniy-metod-viznachennya-defitsitu-elementiv-jivlennya-v-roslinah

agronom.com.ua/oznaky-defitsytu-elementiv-zhyvlennya-u-pshenytsi/

propozitsiya.com/ua/deficit-elementov-pitaniya-v-pochve-prichiny-i-posledstviya

 

Інші новини