Для росту й розвитку рослина потребує цілої низки елементів, кожен з яких відіграє власну — більшу чи меншу, але завжди важливу роль і відповідну функцію. Наявність якогось із елементів у кількісному вимірі можна визначити лише за допомогою листкової, тканинної діагностики, аналізів ґрунту. Однак найбільш простим і найбільш доступним способом з’ясування, від нестачі якого елементу страждають рослини, для агронома є візуальний огляд.
Брак кожного з елементів живлення позначається на зовнішньому вигляді рослини.
Найчастіше дефіцит елементів живлення проявляється у вигляді характерних симптомів, хоча бувають і винятки. Візуально це виражається не тільки у прояві характерних для певного виду голодування симптомів: некрозів на листі, зміні забарвлення певних органів, а й у зміні загального вигляду рослини.
Отже, які ж зовнішні ознаки браку кожного з елементів живлення, що проявляються на рослині?
ДЕФІЦИТ АЗОТУ
Азот — входить до складу білків, ферментів, нуклеїнових кислот, хлорофілу, вітамінів, алкалоїдів. Це мобільний елемент, тож симптоми його дефіциту в першу чергу проявляються на нижніх листках. Загальним проявом нестачі азоту є гальмування росту, блідість листків, навіть певна жовтизна листків. У озимої пшениці характерним є пожовтіння кінчика листка, яке «рухається» у вигляді латинської літери V до основи листка.
Фосфор – відіграє важливу роль у процесах обміну енергії в рослинних організмах. Його нестача гальмує розвиток і затримує дозрівання, при цьому знижується врожайність і якість продукції. При відсутності достатньої кількості фосфору рослини пшениці відстають у рості, на темно-зелених листках мають фіолетовий відтінок, особливо по середині листової пластинки. Листки передчасно старіють.
ДЕФІЦИТ КАЛІЮ
Калій – регулює водний баланс у клітинах рослин, посилює їх стійкість до посухи і низьких температур. У разі дефіциту сповільнюється ріст рослин, стебла стають ламкими, що стимулює вилягання рослин. Перший симптоми нестачі цього елементу спочатку теж виникають на нижніх листках. А загальним симптомом є пожовтіння кінчиків і країв листків. Уражена тканина з часом висихає. На рослині з’являються хлоротичні плями, що переростають у некроз.
ДЕФІЦИТ МАГНІЮ
Маганій — важливий елемент фотосинтезу, потрібен для забезпечення руху фосфору в рослині та для формування вмісту олії для олійних культур. Загальним симптомом дефіциту магнію є поява хлорозу, який починається з країв листків. У пшениці, ячменю та інших в колосових він проявляється у вигляді жовто-зелених хаотичних смугастих плям. Також однією з характерних ознак дефіциту магнію є потоншення листкової пластини.
Тому порада така: якщо ви виявили на листі рослин якісь видозмінення, обов’язково виясніть причину та компенсуйте дефіцит.
Для того, щоб вчасно та ефективно компенсувати дефіцит елементів живлення компанія BioNorma розробила біопрепарати нової формації у вигляді гранул.
Перевагою даних препаратів є:
БІОНОРМА ФОСФОР ГРАНУЛА – препарат ґрунтових спорових бактерій та мікроміцетів, які характеризуються високою фосфатмобілізувальною активністю, призначений для покращення фосфорного живлення сільськогосподарських культур.
БІОНОРМА АЗОТ ГРАНУЛА – препарат вільноживучих та асоціативних азотфіксувальних бактерій для покращення азотного живлення широкого кола сільськогосподарських культур.
Всі нови здатні знизити дефіцит азотного та фосфорного живлення рослин.
У природи є одна особливість: що більше ти з неї візьмеш, то більше треба повернути. Так і з ґрунтом — що більший урожай сформувала культура, то бідніший став ґрунт і то більше треба в нього повернути. Тож аби уникнути дефіциту елементів живлення ще на етапі висіву, слід чітко спланувати, коли й що вносити, адже навіть збільшення кількості добрив не компенсує сповна нестачу того чи іншого елемента. Аналіз сучасного стану, що сформувався з балансом поживних елементів та гумусу в ґрунтах сільськогосподарського використання, засвідчив, що наразі формування врожаїв агрокультур значною мірою відбувається шляхом витрачання наявного потенціалу ґрунтової родючості.
Джерела:
superagronom.com/articles/246-vizualniy-metod-viznachennya-defitsitu-elementiv-jivlennya-v-roslinah
agronom.com.ua/oznaky-defitsytu-elementiv-zhyvlennya-u-pshenytsi/
propozitsiya.com/ua/deficit-elementov-pitaniya-v-pochve-prichiny-i-posledstviya
Ваш запит успішно відправлено!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.