Гарний сад – захищений сад

Кожен господар бажає отримати гарний врожай в своєму саду. Але для цього потрібно за ним доглядати.

Сучасні високоврожайні сорти яблуні, вишні, сливи, груші – плодових дерев потребують захисту від пошкоджень хворобами, як і всі культурні рослини. Існуючий міф про те, що в плодовому саду можна отримувати високі врожаї без захисту саду, на жаль, часто призводить до загибелі відмінних саджанців плодових дерев і розчарувань садівників. 

Без захисту від хвороб, навіть здорові на вигляд плоди – не будуть довго зберігатися. Кажуть, що «черв’як не дурень» і якщо яблуко пошкоджено плодожеркою, то це означає, що воно «без хімії». Залишаючи плоди без захисту від хвороб, ви відкриваєте шлях зараження гнилями, цвіллю, грибками, вірусами. 

Отож, поговоримо про основні хвороби в саду та способи боротьби з ними. 

Основними грибковими хворобами саду називають паршу, борошнисту росу, плямистості листя (філостиктоз, альтернаріоз), хвороби плодів (моніліоз, плодові гнилі) та фітофтороз. Також дошкуляють садам бактеріози, особливо останніми роками. Вразливість до хвороб залежить передусім від сприйнятливості сортів, інфекційного фону, погоди та розташування саду.

Борошниста роса

Збудник хвороби — Podosphaera leucotricha — зимує в вигляді міцелію на минулорічному прирості та бруньках. Через це на нього не впливають мідьвмісні препарати. На сприйнятливих сортах може викликати значні втрати врожаю та загальне пригнічення дерев. Для розвитку не потребує вологи на листі, тому хвороба розвивається за будь-якої вологості, і чим тепліше, тим помітнішими будуть симптоми ураження. Борошниста роса здатна проявлятися двічі на рік: навесні на початку вегетації та восени під час або після збирання плодів.

Плямистості листя

Збудниками виступають гриби видів Glomerella cingulata, Phyllosticta mali та роду Alternaria. Розвиваються, зокрема, за різкої зміни погоди або браку магнію чи цинку. Деякі сорти особливо сприйнятливі до плямистостей листя.

Плодові гнилі

Збудник — гриби роду Monilia: видів fructigena, fructicola і laxa. Тому хворобу ще називають моніліозом.

Моніліоз розвивається в найнебезпечніший період для дерев — від рожевого бутону до плодів.Тому в цій фазі обов’язкова обробка фунгіцидами. Уражуються плоди, інфіковані під час цвітіння або під час тісного контакту з ураженим плодом. В першому випадку ураження йде зсередини і може бути помічене вже під час зберігання

Фітофтороз

Якщо моніліоз, паршу чи борошнисту росу помітили невчасно або ж пропустили, то після них розвиватиметься вже фітофтороз. Хвороба може з’явитися, коли сад висаджують після суниці, картоплі чи томатів: якщо ці культури хворіли на фітофтороз, то ділянка буде зараженою ним і після висадки на цьому місці саду хвороба піде в кореневу систему дерев. Якщо вчасно не діагностувати фітофтороз, доведеться видаляти весь сад. Боротися з ним практично неможливо: коли є зараження кореневої системи, ефективніше видалити дерево або взагалі увесь сад. 

Стійкість дерева до фітофторозу залежить зокрема і від стійкості підщепи.

Бактеріози

Найпоширеніші види бактеріозів в українських садах — бактеріальний рак (збудник Pseudomonas syringae) і бактеріальний опік (збудник Erwinia amylovora).

Особливого поширення зараз набуває бактеріальний опік внаслідок змін клімату. Збудник бактеріального опіку живиться цукрами, які містяться в нектарі або медвяній росі, що виробляється попелицями та іншими комахами. Шкодочинність Erwinia amylovora полягає в тому, що бактерія виробляє органічні кислоти, що мають фітотоксичний ефект.

Візуально відрізнити дві хвороби можна за рахунок того, що за бактеріального опіку виділяється молочно-білий ексудат, а бактеріальний рак має повільніший, хронічний розвиток.

Бактеріальний рак проявляється в двох формах: у вигляді опіків на молодих пагонах і квітках і в вигляді ураження кори на штамбі та скелетних гілках. При цьому уражуються судини і луб, а кора спочатку мокне, а потім висихає й лущиться.

Захист плодових насамперед потрібно починати із профілактики.

Біонорма Сад – біопрепарат для покращення росту та живлення садових культур.  Він становить собою живі клітини мікроорганізмів Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyxa, Bacillus subtilis, Streptomyces sp. Три види бактерій та представника роду стрептоміцетів, які разом забезпечують повноцінний захист садових культур, особливо на початкових етапах вегетаційного періоду.

Захист рослини відбувається насамперед завдяки активному продукуванню біоагентами препарату (Bacillus subtilis, Streptomyces sp.) низки антибіотичних сполук, які чинять опір фузаріозу, септоріозу, рамуляріозу, фітофторозу, кореневій та м’якій гнилі, а також іншим поширеним хворобам садових культур, що викликаються грибковими бактеріями. 

Профілактика захворюваності садових культур забезпечується дією бактерії Paenibacillus polymyxa, яка вкриває поверхню кореня рослини біоплікою, непроникною для патогенних форм мікроорганізмів. Pseudomonas luorescens забезпечує повноцінний розвиток кореневої системи, синтезує фітогормони ауксини, які сприяють швидкому збільшенню площі підземної частини рослини, а отже – покращують її водне та мінеральне живлення, підвищують вегетаційні показники та врожайність.

 

Джерела: 

propozitsiya.com/ua/osnovni-hvoroby-sadu

yaskravaklumba.com.ua/ua/stati-i-video/sazhentsy/zashchita-plodovogo-sada-rukovodstvo-po-vyboru-preparatov-i-grafik-obrabotok

 

Інші новини